Dövme Bakımı Hakkında

Dövme Bakımı ve Bilinmesi Gerkenler

 Sonunda hayalini kurduğunuz görseli dövmecinize anlattınız,dövmeciniz sizin getirdiğiniz örnekler üzerinden taslakları ve tasarımınızı hazırladı,randevunuzu aldınız ve sonunda dövmenizi yaptırdınız.

Peki sonrasında sizi neler bekliyor?

İnternette birçok dövme sitesinde ve birçok yerde, hatta kulaktan kulağa dövme bakımı hakkında bilgisi olan yada olmayan herkes farklı seyler söylemektedirler.Kimisi kesinlikle su değmemesi gerektiğini söylüyor kimisi o kremi değil şu kremi kullan diyor, kimisi üzerini

kapat diyor kimisi kapatma diyor, peki bizim dövmemize nasıl bakmamız gerekiyor.

Dövmeniz yapıldıktan sonra, dövmeci bölgenin genel temizliğini yaptıysa:

 1. Bölge streç film ile kapatıldıysa,en geç 2 saat içinde streç film çıkarılmalı, bölgeyi temiz suyla ve anti bakteriyel bir sabunla temizce yıkamalı, size önerilen kremi(benim tercihim “bepanthene plus”) günde en az 3 kez olmak şartıyla, çokta abartmadan sürmeye baslanılmalıdır.
 2. Bölge, 2. günden itibaren yavaş yavaş  kabuklanmaya başlar bu bizi korkutmamalı.
 3. Deri tipine göre kabuklar parça parça sert bir şekilde de atılabilinir, güneş yanığı gibi soyulurcasına da atılabilinir derinin nemlilik durumu buna etkendir.
 4. Kabuklar kesinlikle yolunmamalıdır.
 5. Pamuklu kıyafetler kullanılabilinir, fakat kesinlikle üzeri gazlı bez, sargı bezi, yara bandı, streç film gibi şeylerle sarılmamalıdır.Normal yaşama devam edilmelidir.
 6. Kabuklanma sürecinde(ilk 1 hafta) herhangi bir enfeksiyona karşın Deniz ve havuza kesinlikle girilmemelidir.
 7. Duş alırken ılık su ile lif , kese gibi materyaller kullanılmadan ve süre olarak abartıya kaçılmadan rahatlıkla duş alabilirsiniz.
 8. Kabuklar kesinlikle elle koparılmamalıdır
 9. İyileşme sürecinde ufak bir kaşıntı olabilir ve bu durumdan korkulmamalıdır.Missy LePink's Tattoo Tonic

 

 1. Eğer dövmenizi yazın yaptırdıysanız, yeni doğmuş bir bebeğiniz var gibi düşünün ve o hassaslıkla hareket edin, o bölgeyi mutlaka yüksek faktörlü bir güneş kremiyle koruyun.

 

 1. Dövme üzerine kesinlikle lazer epilasyon yaptırılmamalıdır.

Aklınıza takılan herhangi bir şey de kesinlikle etrafınızdaki insanlardan değil, dövmecinizden bilgi alın!!!!